top of page

Често задавани въпроси

Тук публикуваме отговорите на най-често задаваните въпроси към Центъра за говорна терапия, гр. Варна. Ако искате да зададете въпрос към нас, моля изполвайте контактната форма в сайта.

 01  Какво е афазия?

Афазията е нарушение във способността да се формулират и интирпретират езикови символи в резултат на нарушение на езиковия механизъм в централната нервна система. Тези механизми могат да бъдат увредени по редица причини, най-често срещаната сред които е инсулт. Други такива са: черепно мозъчни травми, тумори, енцефалит и др.

 

 

 

 02  При всеки инсулт ли се появява афазия?

Според данни на Световната здравна организация България е на едно от първите места в света по заболеваемост и смъртни случаи, причинени от инсулт. Според различни международни източници на информация 30 % от пациентите с инсулт демонстрират различни видове и степени на афазия.

 

 

 

 03  Как се отразява афазията на болните?

Загубата на възможността за общуване, поради говорни, езикови или речеви проблеми често се възприема от личността много по-драматично от двигателния дефицит. Това състояние се превръща в лична трагедия не само за болния, но и за цялото семейство и е свързано със социална изолация.

 

 

 

 04  Има ли услуги за терапия на афазия в страната?

Център за социална рехабилитация и интеграция "АФАЗИЯ" е първата по рода си в страната социална услуга, разработена от Сдружение „Младежки алианс-Варна”, финансирана от Община Варна. Центърът стартира дейността си през ноември 2008 г. и към момента е с капацитет 40 човека. Той предлага възстановителни индивидуални и групови терапии, предназначени да подобрят състоянието на хората с афазия.

 

 

 

 05  Каква терапия се извършва във вашия център?

Рехабилитационните програми в ЦСРИ "Афазия", Варна се реализират с помощта и под контрола на специалисти – невролог, логопед, психолог, юрист, социален работник и говорно-езикови асистенти. Екипът на Центъра провежда терапия по собствени разработени програми като работи индивидуално и със семействата и обгрижващите пациента, за да подпомогне и облекчи грижите им за техните близки.     

bottom of page